پژوهش‌ها نشان می‌دهند که زنان بسیار بیشتر از مردان کابوس می‌بینند و خواب‌هایی که می‌بینند عاطفی‌تر است. در مطالعه‌ای که روی 170 داوطلب انجام شد، از آنها خواسته شد تازه‌ترین خوابی که دیده‌اند را به یاد بیاورند. 19درصد مردان کابوس دیده بودند در حالی که این رقم در زنان 30درصد بود.

دکتر جنیفر پارکر، پژوهشگر دانشگاه بریتانیا می‌گوید که در شمار کلی خواب‌های گزارش شده تفاوت زیادی وجود نداشت. در پژوهشی دیگر مشخص شد که زنان خواب آشفته‌تری از مردان دارند. یکی از دلایل ذکر شده برای این مسئله تغییر دمای بدن زنان طی سیکل ماهانه‌شان است. دکتر پارکر که استاد روانشناسی است، می‌گوید که از مدت‌ها پیش مشخص شده بود که زنان پیش از آغاز عادت ماهانه‌شان خواب‌های واضح‌تر و آزاردهنده‌تری می‌بینند.

او می‌گوید: «یافته‌ای که در تمام بخش‌های این تحقیق همواره ثابت باقی ماند این است که زنان خواب‌های ناخوشایندتری از مردان می‌بینند. » او همچنین می‌افزاید: «در رابطه با پردازش اطلاعات عاطفی، احتمال بیشتری وجود دارد که زنان نگرانی‌های حل نشده خود را به رختخواب ببرند. »

دکتر کریس ایزیکوفسکی، مدیر کلینیک خواب ادینبورگ می‌گوید که از یافته‌های این پژوهش درباره تفاوت خواب دیدن زنان و مردان متعجب نشده، اما مشکل، فهمیدن این مسئله است که آیا زنان کابوس‌های بیشتری دارند یا آنها را بهتر به خاطر می‌آورند. او همچنین می‌گوید: «خواب زنان سبک‌تر و بی‌خوابی در بین آنها رایج‌تر است.
بیدار شدن پی‌در‌پی ممکن است باعث به خاطر آوردن خواب‌های‌شان شود، اما در عین حال این امکان نیز وجود دارد که خواب سبک، خود از علائم ترس باشد. «دکتر ایزیکوفسکی می‌گوید که احتمالا کابوس افراد بیشتر از آنی است که خودشان فکر می‌کنند چون بیشتر آنها به سرعت فراموش می‌شوند.

منبع: روزنامه کارگزاران