X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان


:اگرچه اعلام خبری مبنی بر دستیابی به واکسنی علیه بیماری ایدز، بسیار خوشحال کننده به نظر می رسد، اما در هفته ای که گذشت ؛ نتایج ناامیدکننده مراحل آزمایشی این طرح ، سبب نگرانی محققان از شیوع این بیماری در سراسر جهان شد.
به گفته محققان امریکایی ، به دلیل مشکلات به وجود آمده در روند تحقیقات ، آزمایشات بالینی این واکسن که به V250 موسوم است ، متوقف شده است.
آزمایشات بالینی در جلوگیری از گسترش آلودگی در بدن و کاهش جمعیت ویروس های بیماری زا در خون فرد بیمار ناموفق بوده است اما محققان دانشکده داروسازی هاروارد از دستیابی به روش جدیدی برای فعال کردن سیستم دفاعی ضد پیری در انسان ها خبر داده اند که می تواند با مصرف یک نوع قرص مخصوص همزمان با جلوگیری و مبارزه با بسیاری از بیماری های دوران سالمندی ، سیستم دفاعی بدن را تحت کنترل خود قرار دهد. کلید اصلی برای دستیابی به این هدف ، آنزیمی است که از سوی گروهی از عوامل ژنتیکی کنترل می شود. این آنزیم به حفظ میتوکندری هایی که تامین کننده انرژی مورد نیاز سلول ها هستند، کمک می کند. میتوکندری ها بسته های کوچک حاوی انرژی هستند که در حفظ سلامت و جوانی نقش بسیار مهمی را ایفائ می کنند. بنابراین به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور ، رویای قدیمی انسان به تحقق بپیوندد و درمان پیری نیز امکان پذیر خواهد شد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد عامل ایجاد نوعی بیماری که تحت عنوان سندرم خستگی شناخته شده است ، نوعی عفونت روده ای است که از طریق انجام آزمایش های میکروسکوپی بافت زنده (بیوپسی) معده قابل شناسایی است.
در صورتی که فردی بیش از 6 ماه دچار خستگی شدید باشد ، می توان آن را از علائم اصلی عفونت روده به شمار آورد این در حالی است که این خستگی با علائم دیگری مانند گلو درد ، عدم تمرکز ، اختلال در حافظه کوتاه مدت ، درد عضلانی و سردرد همراه است.
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که انتخاب برنامه غذایی مناسب را برای حفظ سلامت خود ، ضروری می دانید می بایست توجه داشته باشید که براساس مطالعات انجام شده در بیمارستان کودکان بوستون ، برنامه غذایی حاوی کربوهیدرات هایی که بسرعت تجزیه می شوند ، به کبد آسیب رسانده و به ناتوانی و از بین رفتن این عضو حیاتی منجر می شود بنابراین با ایجاد تغییر در برنامه غذایی روزانه می توان از شیوع بسیاری از بیماری های کبدی جلوگیری کرد. نان سفید و برنج و غلات که قند خون را بسرعت افزایش می دهند ، از کربوهیدرات هایی هستند که بسرعت تجزیه می شوند. سبزیجات ، میوه و حبوبات که به صورت تدریجی قند خون را افزایش می دهند ، نسبت به دیگر کربوهیدرات ها از سرعت تجزیه پایین تری برخوردار هستند. توجه به رژیم غذایی کودکان نیز بسیار مهم است چرا که بسیاری از عادت های غذایی در سنین کودکی می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری ها در نوجوانی و بزرگسالی باشد. چاقی بیش از حد کودکان ، نشان دهنده مجموعه ای از خطرات احتمالی و زمینه ساز بروز بیماری قلبی در نوجوانی است.
براساس مطالعات جدید محققان امریکایی ، بچه های 8 ساله چاق 7 برابر بیشتر از دیگر همسالان خود در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند. افزایش فشار خون ، سطح کلسترول خون و همچنین میزان قند و انسولین که هورمون تنظیم کننده قندخون در بدن است ، از عوامل تاثیرگذار ابتلا به این بیماری است.
این علایم نشان دهنده نقص در عملکرد سیستم متابولیسم یا سوخت و ساز بدن است که در درازمدت به دیابت نوع دوم و بیماری های قلبی منجر خواهد شد بنابراین چاقی در دوران کودکی می تواند پیامدهای نامطلوبی را در سنین بزرگسالی به دنبال داشته باشد. برای حفظ سلامت کودکان خود ، توجه به این نکته ضروری است که براساس اعلام مرکز ملی پزشکی کودکان ، تماس کودکان با اشیایی که از سرب ساخته شده اند ، به بروز اختلالات رفتاری و کاهش توانایی ذهنی آنها منجر می شود. بنابراین هر گونه تماس با اسباب بازی ها و دیگر اشیای سربی می تواند وضعیت سلامت کودکان را با مشکل روبه رو کند.متاسفانه خوددرمانی و تجویز دارو ، پدیده ای است که در کشور ما بشدت رواج پیدا کرده است و این در حالی است که به گفته محققان هاروارد ، داروی مسکن و ضد درد مانند ایبوپروفن و ناپروکسن مانند تیغ دولبه ای عمل می کنند که می تواند عوارض جبران ناپذیری را در بدن به همراه داشته باشد. این داروها می توانند اختلالاتی را در عملکرد غده پروستات در مردان ایجاد کنند. چنین داروهایی ، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی هستند و به رغم کاهش خطرات احتمالی منجر به بزرگ شدن پروستات در مردان و مشکلاتی در مجاری ادراری ایجاد می کنند که سبب بیماری های مجاری ادرار در این گروه از افراد می شود بنابراین توصیه می شود از مصرف هر گونه دارو بویژه داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون تجویز پزشک معالج خود اجتناب کنید.


فرانک فراهانی جم