X
تبلیغات
زولا

محققان آمریکایی دستگاهی ابداع کرده‌اند که با ارسال یک سیگنال مغناطیسی بی‌ضرر به درون جمجمه داوطلبان، امواج کندی را تولید می‌کند که معمولا در مرحله عمیق خواب ایجاد می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز،خبرگزاری فرانسه از شیکاگو به نقل از محققان گزارش داد، می‌توان روزی از این کلید برای کمک به درمان بی‌خوابی و یا چرت‌های عمیق استفاده کرد. به این ترتیب یک فرد می‌تواند با چند ساعت خواب، از فواید یک خواب کامل شبانه بهره‌مند شود.

این شیوه تجربی که "تحریک مغناطیسی میان جمجمه‌ای" (‪ (TMS‬خوانده می‌شود از میدان مغناطیسی برای تغییر فعالیت مغز استفاده می‌کند.

این شیوه غیرتهاجمی است و معمولا از یک کویل (دستگاه کنترل) الکترومغناطیسی که در نزدیکی سر قرار داده می‌شود، استفاده می‌کند. یک جریان الکتریکی، یک پالس یا میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که از جمجمه می‌گذرد و باعث ایجاد جریان‌های برقی کوچکی در مغز می‌شود.

در این آزمایش محققان دریافتند که با هربار تشکیل میدان مغناطیسی، مغز داوطلبانی که در خواب هستند، فورا موج‌های کند و بزرگی ایجاد می‌کند که در مراحل سوم و چهارم خواب مشاهده می‌شود.

"جولیو تونونی" پروفسور روانشناسی در "دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی ‪ "UW-Madison‬گفت که به همراه دیگر محققان موفق شدند فقط با یک ضربه موجی شبیه به موج‌های مغز در جریان خواب عمیق ایجاد کنند.

تونونی گفت، این موضوع که آیا این نوع خواب واقعا فوایدی در بر دارد و یا اینکه می‌تواند موجب افزایش عملکرد و حافظه شخص شود یا خیر باید تحت بررسی‌های بیشتری قرار گیرد.

این مطالعه در شماره ‪ ۳۰‬آوریل نشریه "گزارش آکادمی ملی علوم" منتشر شد.