X
تبلیغات
زولا

آفتاب: سرمازدگی شدید آذرماه گذشته 60 میلیارد تومان به باغات مرکبات استان فارس آسیب رسانده رسانده است. 

به گزارش خبرنگار آفتاب از شیراز، عمادالدین بحرانی، معاون باغبانی جهاد کشاورزی فارس گفت: «با توجه به سرمازدگی شدید 27 و 28 آذرماه 30 هزار هکتار از 63 هزار هکتار زیر کشت مرکبات فارس دچار سرمازدگی شده است». 

وی با اشاره به اینکه سرمازدگی، 60 میلیارد تومان به مرکبات فارس خسارت وارد کرده است، گفت: «استان فارس یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در کشور محسوب می‌شود که بنا به شرایط آب و هوایی موجود می‌تواند محصولات کشاورزی را با تنوع زیاد در سطوح تولید سردسیری، گرمسیری و معتدل عرضه کند». 

بحرانی همچنین اظهار داشت: «فارس از نظر سطح زیر کشت، پیشتاز تولید محصولاتی مانند انجیر، انگور، بادام، زیتون و گل محمدی است». 

معاون باغبانی جهاد کشاورزی فارس خاطرنشان کرد: «هر چند که تولید گل محمدی در استان فارس حرف اول را می‌زند تا آنجا که حتی گلاب‌سازان قمصر کاشان و سایر نقاط گل محمدی مورد نیازشان را از ما خریداری می‌کنند اما به علت تبلیغات نامناسب، مرغوبیت گل محمدی فارس ناشناخته مانده و شهرتی را که سزاوار آن باشد تاکنون به دست نیاورده است».

وی ادامه داد: «البته در این زمینه تلاش‌هایی در سالهای اخیر صورت گرفت و توانستیم در جشنواره گل و گلاب که در سال 86 و 87 در استان فارس برگزار شد تا حدودی این عقب ماندگی را جبران کنیم». 

این مقام سازمان جهاد کشاورزی فارس با استقبال از ممنوع کردن واردات میوه‌های خارجی به بازار داخلی گفت: «ممنوعیت ورود میوه‌های خارجی به بازار داخلی کمک موثری می‌کند و در معنای واقعی باید چنین باشد، مگر در موارد استثنایی که با عدم امکان تولید داخی روبرو باشیم و جلوگیری از ورود یک محصول، به بازار لطمه وارد کند». 

بحرانی اضافه کرد: «مهمترین مشکل ما در زمینه باغبانی و کشاورزی به مساله بازاریابی و امکانات نگهداری و بسته بندی برمی‌گردد، چون به دلیل عدم وجود مکانهای نگهداری مناسب، میوه‌ها باید سر شاخه درختان نگهداری شود که این خود باعث می‌شود با کوچکترین محرکی میوه‌ها نابود شوند». 

وی ادامه داد: «با این وضع زمینه‌ای فراهم خواهد شد تا محصول پس از تولید به جای فروش تدریجی با قیمت استاندارد، به صورت انبوه با قیمتی بسیار پایین از شاخصهای بازار به فروش برود و بعد از آن با کاهش عرضه محصول و افزایش تقاضای آن، دست دلالان برای ورود محصولات خارجی با قیمتهای بسیار بالاتر باز می‌شود و در این میان هیچ سودی عاید تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نخواهد شد بلکه دلالان از این فرصت سود خواهند برد». 

معاون باغبانی جهاد کشاورزی فارس گفت: «با اینکه که صنایع بسته‌بندی با حجم 3 تن در روز در فارس احداث شده است اما این جوابگوی نیازهای استان نیست و کمک بخش خصوصی را می‌طلبد».