X
تبلیغات
زولا

رییس بخش نفرولوژی بیمارستان مدرس گفت: تصور مردم مبنی بر تاثیر برخی نوشیدنی‌ها مانند ماء‌الشعیر در رفع سنگ کلیه به هیچ عنوان پایه علمی ندارد. دکتر شهرناز اتابک فوق تخصص کلیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که نوشابه‌های رنگی به خصوص نوشابه‌های سیاه برای کلیه بسیار مضر بوده و باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شوند، ‌گفت: نوشابه‌های سیاه به علت داشتن اسید فسفریک باعث ایجاد سنگ کلیه در مصرف کنندگان آن می‌شود.همچنین افراد جامعه باید از مصرف نوشابه‌های گازدار جدا خودداری کنند.

وی با بیان این که نوشیدن دوغ به مراتب بهتر از نوشابه‌های گازدار است، اظهار کرد:‌مصرف دوغ نمک دار نیز باعث ایجاد سنگ کلیه در افراد می‌شود. دکتر اتابک تصریح کرد: حذف نوشابه‌های گازدار از رژیم غذایی و سبد خانواده‌ها به شدت در کنترل دیابت، چاقی و کلیه موثر است. رییس بخش نفرولوژی بیمارستان مدرس با بیان این که هیچ ماده نوشیدنی دیگر جای آب را نمی‌گیرد، یادآور شد: همچنین بسیاری از مردم تصور می‌کنند که آب گریپ فوروت (دارابی) برای کلیه بسیار مفید است اما این مسئله پایه علمی نداشته و در ایجاد سنگ کلیه نیز موثر می‌باشد.

وی با بیان این که نوشابه‌های الکلی خطر ابتلا به نارسایی کلیه را دو برابر می‌کند، ‌خاطرنشان کرد: همچنین مصرف نوشابه‌های الکلی همراه با سیگار، خطر ابتلا به نارسایی کلیه را 4 برابر افزایش می‌دهد.  

اتابک تصریح کرد: در کلیه‌ها گیرنده‌هایی موجود است که چنانچه چربی خون بالا رود، باعث افزایش کلیه‌ها می‌شود. متاسفانه در جامعه ما به علت کمبود فعالیت و رژیم غذایی غلط، تری گلیسرید افراد جامعه بالاست به طوری که مصرف نوشابه‌های الکلی نیز آن را بالا برده و مشکل ساز خواهند شد. وی خاطرنشان کرد: چیپس و پفک باید از رژیم غذایی خانواده‌ها به خصوص کودکان حذف شود زیرا به علت داشتن نمک بسیار زیاد و رنگ‌های صنعتی بسیار مضر در ایجاد سنگ کلیه بسیار موثرند.

رییس بخش نفرولوژی بیمارستان مدرس با بیان این که سنگ کلیه را نباید خودسرانه درمان کرد، یادآور شد: تصور بر ساده انگاشتن این بیماری در صورت تکرار آن باعث از بین رفتن کلیه‌ها خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مصرف سوسیس و کالباس، آب گریپ فوروت، گوجه فرنگی، غذاهای کنسروشده و نوشابه‌های رنگی گازدار سبب ایجاد سنگ کلیه در مصرف کنندگان می شوند. همچنین افراد مبتلا به سنگ کلیه باید از مصرف این مواد خودداری کنند