سقط جنین به معنای مرگ جنین قبل از هفته بیستم حاملگی است.از نظر پزشکی این واژه به معنای از دست دادن بچه به صورت خود به خود است.اما در عین حال باید گفت که این واقعه چندان هم اتفاقی و خود به خود نیست. به گفته یکی از محققان 50% از حاملگی ها به سقط جنین ختم می شود. اغلب این موارد قبل از اینکه زن دچار وقفه قاعدگی شود و یا حتی از حاملگی خود مطلع شود به وقوع می پیوندد.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،در حدود 15% حاملگی ها تشخیص داده شده نیز به سقط جنین ختم می شود. بیش از 80% از سقط جنین ها در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد و درصد کمی بعد از 20 هفته از بارداری رخ می دهد. علائم سقط جنین عبارتنداز:

1-    خونریزی (که شدت آن در حال افزایش است)

2-    گرفتگی عضله و یا پیچ زدن دل

3-    دردهای شکمی

4-    تب

5-    ضعف

6-    استفراغ

7-    کمردرد

در صورت مشاهده علائم گفته شده در دوران بارداری سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.

دلایل سقط جنین

همان طور که گفته شد، این اتفاق چندان هم خود به خود و بی دلیل نیست.ولی دلایل آن به طور کامل شناخته شده نیست.اغلب سقط جنین هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، بدلیل غیرطبیعی بودن کروموزوم های جنین است. کروموزوم ساختاری بسیار ظریف و کوچک داخل سلول است که ژن های زیادی را حمل می کند. ژن ها تعیین کننده خصلت فیزیکی افراد نظیر جنس، رنگ مو، رنگ چشم و نوع گروه خونی است.اغلب ناهنجاری های کروموزومی به طور اتفاقی رخ می دهد و ربطی به سلامت پدر و مادر ندارد.سقط جنین به دلایل زیر نیز ممکن است رخ دهد:

1-    عفونت

2-    قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی اشعه و یا مواد سمی در محل کار

3-    مشکلات هورمونی

4-    غیر طبیعی بودن رحم

5-    گردن رحم نابالغ( در این حالت گردن رحم سریعا باز و متسع می شود. در اواسط بارداری وبدون هیچ نشانه ای از درد و یا زایمان)

6-    روش ها و عادت های خاص زندگی مثل دخانیات، نوشیدن الکل و مواد مخدر

7-    اختلالات سیستم ایمنی مثل لوپوس

8-    بیماری شدید کلیه

9-    بیماری قلبی مادرزادی

10-    دیابت کنترل نشده

11-    بیماری تیروئید

12-    رادیولوژی

13-    سوءتغذیه شدید

14-    استفاده از داروهای خاص مثل اکوتان که برای درمان آکنه تجویز می شود.

بعلاوه سن مادر نیز در این رابطه مهم است. مطالعات نشان می دهد که سقط جنین در دهه 20 زندگی مادر 12 تا 15 % است و در سن 40 سالگی 25% درصد خواهد شد.در این زمان احتمال شکل گرفتن کروموزم ها ی غیر عادی بالا می رود.

نکته : تاکنون هیچ مدرکی در مورد تاثیر استرس و فعالیت جنسی و فیزیکی بر سقط جنین مشاهده نشده است.

بعضی مواقع مداوای بیماری مادر باعث افزایش شانس حاملگی سالم می شود.

چگونه سقط جنین تشخیص داده می شود؟

اصولا پزشک مراقب با انجام معاینه لگنی و تست سونوگرافی سقط جنین را تصدیق می کند. اگر سقط کامل رخ داده باشد ورحم به طور خود به خود پاک شده باشد، نیازی به اقدامات دیگر نیست.اما اغلب ، رحم به طور کامل تخلیه نشده و نیاز به کورتاژ و پاکسازی می باشد. در طول این روش گردن رحم پاک شده و باقی مانده جنین و یا بافت جفت زدوده می شود. نوع دیگر پاکسازی و کورتاژ به کمک داری خاص صورت می گیرد و باعث می شود که بدن محتوی رحم را دفع کند. این روش برای کسانی که مایل به جراحی نیستند و یا در شرایطی قابل برای کورتاژ نیستند، توصیه می شود. اگر سقط جنینی رخ نداده باشد و تنها علائم آن مشاهده شود، اغلب توصیه می شود که فرد استراحت مطلق کند و حتی برای مراقبت شدید در بیمارستان بستری شود.در این مورد انجام آزمایش خون برای اندازه گیری هورمون بارداری (HCG) و سلامت جنین واجب است. اگر خونریزی قطع شود ، مادر قادر خواهد بود که فعالیت های قبلی را البته با احتیاط دنبال کند. اگر گردن رحم متسع شود- بدلیل عدم کفایت آن در نگه داری جنین- عمل سرکلاژ و یا بستن دهانه رحم صورت می گیرد.اگر RHخون مادر مثبت و RH خون پدر منفی باشد، پزشک داروی رگام (گلوبولین ایمن) را تجویز می کند تا از آسیب جنین بدلیل تولید آنتی بادی در بدن مادر جلوگیری شود. انجام آزمایشات خون و ژنتیک در مورد مادرانی که بیش از 2 سقط جنین دارند لازم است.

چگونه می توان از سقط جنین آگاه شد؟

لکه بینی و ناراحتی عمومی و نه چندان شدید از علائم بعد از سقط جنین است. اگر خونریزی شدید، تب ، درد و لرز نیز مشاهده شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اینها می تواند علائم عفونت باشد.

آیا بعد از سقط جنین می توان حامله شد؟

بله . حداقل 85% از زنانی که سقط جنین داشته اند، بعد از آن حاملگی و زایمان نرمال خواهند داشت. سقط جنین حتما به این معنا نیست که مشکل باروری وجود دارد. به عبارت دیگر تنها 1 تا 2 % از زنان سقط جنین مکرر خواهند داشت. که بعضی از محققان معتقدند ، این مسئله مربوط به پاسخ ایمنی می باشد. اگر دو سقط جنین پی در پی رخ دهد، تلاش نکنید که دوباره و بدون وقفه حامله شوید. بهتر است برای مدتی قرص ضد بارداری مصرف کنید و از پزشک خود بخواهید معاینات لازم را برای تشخیص علت اصلی سقط جنین انجام دهد.

چه مدت بعد از سقط جنین حامله می شویم؟

 در این رابطه بهتر است با پزشک مشورت کنید. ممکن است تا وقوع یک قاعدگی  و یا تا 3 ماه نیاز به زمان باشد، تا حاملگی بعدی رخ دهد. برای جلوگیری از سقط جنین مجدد ، ممکن است پزشک تجویز هورمون استروژن کند. هورمونی که برای القا رحم لازم است. گذر زمان برای التیام روحی و جسمی بعد از سقط جنین لازم است و فراتر از همه این نکات، هیچ گاه خود را به خاطر سقط جنین سرزنش نکنید. انجام مشاوره برای کنار آمدن با این اتفاق می تواند کمک بزرگی باشد. سقط جنین قابل پیشگیری نیست و معمولا بدلیل حاملگی غیر نرمال رخ می دهد. بعضی مواقع مداوای بیماری مادر نیز می تواند شانس حاملگی موفق را افزایش دهد.